پیام تسلیت هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران به مناسبت درگذشت استاد ارجمند جناب اقای دکتر حسین قاسمی
شنبه 17 مرداد 1394
پیام تسلیت هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران به مناسبت درگذشت استاد ارجمند جناب اقای دکتر حسین قاسمی

انا لله و اناالیه راجعون


با نهایت تأسف به اطلاع کلیه دوستان و همکاران می‌رساند که باری دیگر جامعه تغذیه و علمی کشور شاهد فقدان استادی بزرگ است. آقای دکتر حسین قاسمی عصر روز شنبه 17 مرداد 1394 پس از تحمل چند ماه بیماری از میان ما رفتند. از دست دادن ایشان بی شک ضایعه بزرگی برای جامعه علمی کشور است. به یقین نام و یاد آن استاد گرانقدر در ذهن تمامی دوستداران ایشان و جامعه فاخر تغذیه ایران با ناب‌ترین اندیشه‌ها و دستاوردهای علمی و اجرایی همراه است. ایشان با بیش از 50 سال سابقه درخشان علمی و اجرایی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، در دوران حیات پربارشان آثار و خدمات بسیار ارزنده‌ای برای ایران و جامعه جهانی به یادگار گذاشته‌اند.

دکتر حسین قاسمی دانش‌آموخته دانشگاه‌های تهران و هاروارد بودند و طی حیات پربار علمی و حرفه‌ای خود، در کسوت استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، ریاست انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، مشاور ارشد یونیسف در نیویورک، مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور (سازمان برنامه و بودجه سابق) و مشاور بین‌المللی در حوزه‌های امنیت غذا و تغذیه و توسعه، بانی خدمات و دستاوردهای بسیار بزرگی بوده‌اند.
بی شک دکتر قاسمی به پشتوانه سال‌ها تحقیق و تجربه، تأثیر به سزایی در شکل‌گیری تاریخ معاصر تغذیه و توسعه ایران داشته‌اند؛ بستری که زاینده تحولات بسیار زیادی در حوزه‌های امنیت غذایی و سلامت عمومی بوده است. اجرا و رهبری مطالعات الگوی برنامه‌ریزی و اجرا (مابا)، مشارکت در تدوین برنامه‌های توسعه‌ای کشور، دوره‌های تحصیلات تکمیلی و اولویت‌های پژوهشی در حوزه غذا و تغذیه، عضویت و همکاری مستمر و دلسوزانه با انجمن تغذیه ایران، مشارکت در برنامه‌ریزی و راهبری کنگره‌های تغذیه ایران، به یقین پیش‌برنده ایران در مسیر توسعه پایدار بوده است.
هیأت مدیره انجمن تغذیه ایران، این ضایعه گران را به خانواده، جامعه تغذیه دانان کشور و دوستداران ایشان تسلیت عرض نموده و از ایزد منان برای روح والای آن استاد گرانقدر، آرامش و آمرزش طلب می‌نماید.
دکتر مجید حاجی فرجی
رئیس انجمن تغذیه ایران (اتا)