همایش پزشکی

مصاحبه با بنیان گذار لیگ لاغری ، دکتر شهرام مصباح

با سلام و عرض ادب در خدمت آقای دکتر مصباح هستیم مجری و بنیان گذار لیگ لاغری، یکسری از دوستان نگرانی ها و سوالاتی داشتند که به بنده منتقل کردند. این سوالات و نگرانی هارو قرار شده که بنده از آقای دکتر بپرسم و جوابشونو خدمتتون ارائه بدم.

- آقای دکتر خیلی خوشحال میشم خودتون رو معرفی بفرمایید خدمت دوستان

دکتر شهرام مصباح هستم، پزشک و فارغ التحصیل سال ۱۳۷۴ – البته طبابت نمیکنم، کارآفرینم، ایده میدم و اجرا میکنم الان هم در خدمت شما هستم

- خیلی خوشحال میشم یه توضیحی راجع به لیگ لاغری و بفرمایید از کجا شروع شد و هدفش چیه؟

اهداف برنامه بسیار گوناگون است. ایده لیگ لاغری از اونجا شروع شد که ما دیدیم مردم اطلاعات درستی در رابطه با این مقوله ندارند و یک بازار ۴۰ میلیونی تقریبا بدون متولی داریم که در آن هرکس هم ساز خودش را میزند. تصمیم گرفتیم برنامه‌ای رو درست کنیم کاملا اطلاعات محور؛ و البته مفرح. یعنی اول مردمو بنشونیم پای تلویزیون و بعد حرف درست بهشون بزنیم واسه همینم ما از یه سری مسائل دوری کردیم در این برنامه. خیلی از تولیدکننده‌های معروف مواد غذایی خواستن تمام هزینه‌های برنامه رو بدن ولی گفتیم که نمیخواهیم و ترجیح میدیم برناممون یه برنامه مرجع باشه که اگه حرفی میزنیم مردم قبول کنن، و دوست داریم اگر کسی حامی ما میشه، با مقوله تغذیه غیر مرتبط باشه.

- سوالی که بیشتر دوستان میپرسند این هست که نقش کارشناسان تغذیه در این مسیر با شما چیه؟

ببینید من به عنوان یه پزشک که دو واحد بیشتر تغذیه پاس نکردم! اگه قرار باشه کسی کار رژیم درمانی بکنه حق این هست که کارشناس تغذیه این کار را بکند. از طرف دیگر، ما تو این زمینه ذهنیتمون این هست که وقتی یک نفر این برنامه‌رو میبینه میتونه توی «جدول فرعی» شرکت بکنه. مسابقه در جدول فرعی ۶ تا شاخص داره یکیش کاهش وزن هست و برای اینکه راستی آزمایی بشه و رژیمی که میگیره رژیم درستی باشه، بعد از اینکه اپ مارو ریخت بره به کارشناسانی که طرف قرارداد ما هستن مراجعه بکنه. این اولین قدمی هست که کارشناسان در این قضیه دخیل هستن. در ادامه لیگ، هر ۲ هفته یک بار باید این افراد رو چک بکنند. به غیر از این رویکردمون رویکرد پسیو نیست بلکه اکتیو هست؛ یعنی چی؟ یعنی این که ما میخوایم یه بازاری رو درست بکنیم برای این موضوع؛ حدودا ۴۰ میلیون نفر درگیر این مساله هستند و تا اونجا که من میدونم حدود ۵۲۰۰ تا مطب رژیم درمانی داریم و اگر قرار باشه این ۴۰ میلیون نفر خودشون بدونن این مطب ها چقدر میتونه بهشون کمک کنه، هر یک مطب باید ۸۰۰۰ نفر رو دست کم یک بار در ماه ویزیت کنه. اما فکر نمیکنم تا حالا ۲ درصد این عدد هم جذب شده باشه پس بازاری موجوده که رها شده و افرادی سودجویانه سواستفاده می‌کنند. متولی شما هستید؛ ما می‌خوایم یک ویترینی درست بکنیم و به مردم اطلاعات درست بدیم و برای این که خودمون رو ثابت کنیم یه تفاهم نامه‌ای رو با انجمن راجع به محتوای برنامه بستیم– یعنی محتوا نظارت میشه روش؟ - اصلا محتوا وظیفه‌ی انجمن هست ما اصلا دستی به محتوا نمیزنیم نه توی سایت  نه توی اپ نه هیچ جای دیگه. محتوای تغذیه در برنامه در اختیار انجمن تغذیه ایران هست. کارشناسانی که دارند خدمت رسانی میکنن به این قضیه، کاملا زیر نظر انجمن هستن یعنی حتی کارشناسی باشه که عضو انجمن نباشه انجمن میتونه تاییدش نکنه یعنی واسه همین قرارداد دو تا امضا داره و در واقع نظارت بر عملکرد رو سپردیم به انجمن و انجمن هم تونست این امتیاز رو از ما بگیره.

اون بحث پسیو و اکتیو رو توضیح بدم؛ کارشناسان فقط نمیشینن که مریض بیاد، ما مسابقه سازمانی داریم، مسابقه مدرسه‌ای داریم که در حال مذاکره برای گرفتن مجوزهاش هستیم. از حدود ۱۲ میلیون دانش آموز درصد خیلی زیادشون درگیر اضافه وزن هستن و یه جا باید جلو این‌ها رو بگیریم. خیلی از این کارشناسان می‌تونن توی این نقاط باشن و این‌طوری بازار رو توسعه بدیم.

الان هشت الی نه هزارتا کارشناس تغذیه داریم ولی پنج هزارو خورده‌ای مطب تغذیه موجود هست، بقیه چهار هزارتا کجان؟ در واقع با این کاری که می‌کنیم کارشناس تغذیه سطحش توی انتخاب رشته بالا میاد و بازار خودش رو پیدا میکنه، شما یک بازار ۴۰ میلیونی داری که خودت نمیدونی.

پس محتوای تغذیه دسته انجمنه. یعنی شرکت‌کننده باید مقالاتی رو که انجمن میده مطالعه کنه. - یعنی بخش های دیگه هم داره این پروژه؟ - بله این پروژه بحث سبک زندگی رو داره که تفکیک کردیم کلا ذهنیتمون این هست که بیایم تغییر سبک زندگی رو داشته باشیم و در واقع الگوی مصرف رو تغییر بدیم که بر میگرده به تغذیه؛ بحث روان درمانی رو هم داریم که حتما تایید می‌فرمایید کسانی که درگیر اضافه وزن و چاقی هستن خیلی هاشون مساله پرخوریشون برمیگرده به بعد روانی که باید لحاظ شود.

 • پس اینطوری شد که گروه های دیگه هم در این برنامه کار میکنند ولی کسی تو حیطه کاری کس دیگه دخالت نمیکنه. مطالب تغذیه رو کامل انجمن تغذیه میده و مطالب با بیس های دیگه با گروه های دیگه هست و کامل جدا شده.

 • سوال بعدی این هست که من تو مفاد قرارداد دیدم که ۵۰ درصد از حق ویزیت ها به شما پرداخت میشه؟ ایا چیزی در نظر گرفتید به عنوان حقی که مریض‌های خودشون وارد این برنامه بشن؟

ببینید در مورد ۵۰ درصد بگم که این توضیحش ضروریه اینجوری نیست که درامد خالص باشه. ما در واقع داریم یک باشگاه درست میکنیم. وقتی شما این ۵۰ درصد رو در اختیار باشگاه میزارین ما یه مبالغی رو کامل بر میگردونیم به مشتری که مشتری رو حفظ کنیم. ببینید شما یه مساله ای که دارید با کسانی که چاقن اینه که دو بار سه بار میان بعد دیگه خسته میشن ما باید جوری اینارو نگه داریم؛ باید خدماتی به اینها بدیم و در واقع سوبسید به اینها بدیم که بنابراین خیلی از این ۵۰ درصد بر میگرده به سمت این خدمات.

توی بحث سازمان‌ها ما باید مذاکراتی داشته باشیم که مسلما توی سازمان یه درصدی از مبالغ رو خود سازمان کسر خواهد کرد و یا امتیاز و خدمات خواهد گرفت. این عدد ها بسته به سازمان تغییر میکنه ولی ذهنیت ما این هست که کارشناسان واسه زحمتی که میکشن اون مبالغی که باید رو دریافت کنن. به هر حال درامد ماهانشون مسلما تغییر اساسی خواهد کرد تو این سیستم  چرا؟ چون دوستان خدمات میدن و برندی برایشون ایجاد میشه. ما کلا ۶۰۰ – ۷۰۰ نفر میخوایم و اونایی که در قدم اول با ما باشن یه جایگاه سفت و محکمی خواهند داشت در این بازار.

 • یعنی این بازار قرار هست بزرگ تر بشه تا سال آینده؟

۱۰۰٪ مگه یک نفر چند نفر رو میتونه ویزیت کنه؟ شما به هر حال مجبوری نفرات رو بیاری. این موضوع رو بازار شما تاثیر میذاره. من خدمتتون گفتم که الان ۲ درصد بازار فعاله ما اگه بتونیم ۴ نمیگم بکنیم ۲۰ بلکه ۴ درصد بازار فعال شه، و اون دو درصد رو نقطه‌ای کنی به سمت کارشناس ها مسلما تاثیر میزاره. الان تو این بازار پزشکا هستن، گروه‌های دیگه هستن. اومدیم به انجمن گفتیم در یه زمان محدود ۵۰۰ – ۶۰۰ مرکز رو به من بدید، اگه من نتونم این مراکزو پر کنم خب به هر حال وقتی فراخوان میدم نمیتونم جلو مردمو بگیرم، چه بهتره این خدمت رو از راه درستش بدیم.

 • شما چه سودی از این برنامه میبرید؟ بعضی از بچه ها گفتن که شاید کالایی میخوان بفروشن.

مسلما ما بحث فروش کالا رو تو اپمون داریم ولی برای اینکه زیر سوال نریم که چه کالایی میخوایم بفروشیم متولی بسته سلامت ما موسسه ترویج محصولات سالم و ارگانیک هست و یک تفاهم نامه هم با انجمن امضا کردیم. یعنی دو تا تفاهم نامه داریم که توی بسته سلامت تایید انجمن روی اون بسته‌هایی که امتیاز داره برای افراد ضروری هست. نمیتونیم ما تو بسته سلامتمون چیزی بزاریم که انجمن بگه نه این درست نیست. صد در صد توی بسته سلامتمون باید تایید انجمن باشد

 

 • یه چیزی که من توی سایتتون دیدم کارشناس برتر بود. این کارشناس برتر چطور انتخاب میشه؟

والا چنتا شاخص داره یکی بحث تعداد افراده یکی بحث میزان نتیجه گیری هست و از اون مهم تر هرکارشناسی که یک نفرو میبینه ما یک نظر سنجی تو اپ از اون فرد میکنیم که اینا امتیاز داره یه چیز های خیلی روتینی هست که بر اساس این ما کارشناس برتر رو انتخاب میکنیم من این رو به شما بگم برنامه ما دو تا قسمت داره که کارشناس ها اونجا پررنگ میشن. یکی اون قسمت «دو میلیون کیلو» رو داریم که ما میایم میگیم الان همدان الان اینقدر وزن کم کرده مثلا خانم ایکس که مسئول مرکزه عکسشو میزنن میاد توضیح میده که الان مراکز من اینجوریه ۲ تا سازمان اضافه کردیم و ... یعنی استان رو با استان های دیگه گزارش و رقابت میزاریم چون میخوایم جریان درست کنیم و به سادگی دو درصد بازار رو نمیشه کرد ۴ درصد. این احتیاج به یک جریان و پویایی خیلی خاصی داره یکی از پویش های ما «دو میلیون کیلو» هست که این قسمت مدیران مناطق پررنگ میشن مثلا تو تهران ۱۰ تا منطقه جدا کردیم اصفهان یه منطقس – شیراز یه منطقس بر اساس جمعیت.  مثلا غرب تهران که یک نفر هست ازش میپرسیم چی کار کردید چی کار نکردید میاد توضیح میده و این مطرحش میکنه

یه جای دیگه هم داریم به اسم «هارد تاک» که در شهرستان خودشون از طریق اسکایپ با مجری صحبت میکنند در یک موضوع خاص و احتمالا چالشی مثلا عوارض دیابت، تاثیر چاقی بر روی بهره وری سازمانی و.... اینجا ما تو هر برنامه دو سه تا از کارشناسان را مطرح میکنیم که امتیاز بالایی داشته باشند.

و این زمانی که در اختیار دوستان میزاریم یکسری هزینه داره که این فرق میکنه با هزینه های تلوزیون که هر کارشناسی که میاد هزینه‌اشو پرداخت میکنه. و این فقط هزینه های جاری ماست و اصلا برای درامدزایی نیست. این هزینه تقریبا در حد چاپ یک اگهی و خیلی نیست. بر اساس زمان محاسبه میشه مثلا یک دقیقه دو دقیقه

 • خیلی از همکاران نگران این ۲.۵ میلیونی بودند که پرداخت میکنند آیا میشه هر وقت بخوایم این پولو پس بگیریم؟

اولا تو قرارداد کامل این توضیح داده شده که کی متونن این پولو بازپس بگیرن و اینو توضیح بدم هروقت هرکسی بخواد خدماتی رو زیر نام یک برند یا یک برنامه یا یک نامه دیگه ارائه بده حتما حسن انجام کار رو  باید پرداخت کنه. ...... این عدد هم ۲.۵ میلیون نبوده ما تست گرفتیم بررسی کردیم ما به هر حال تجربه ارائه خدمات رو داریم تو اعداد بزرگ. تو جلسات هم با بچه‌های انجمن صحبت کردیم گفتیم آقا اگر یک نفر به جای سی هزار تومن که باید بگیره پنجاه تومن بگیره و دو تا از این دستگاه‌ها هم به زور مجبور کنه طرفو و روزی ۱۰ تا هم مریض داره تا به من برسه و جلوشو بگیریم چند روز میگذره؟ این عدد تو شهرای بزرگ هشت میلیون تومن بوده که ما اومدیم ریزش کردیم رسیدیم به این عدد. روی صحبت هایی که با انجمن داشتیم انجمن گفت که طبق قراردادی که دارم نظارت با من. که اصلا یکی از دلایلی که این مقدار از این مبلغ دسته ایشون هست همینه. اولین تخلف برابر است با دادن هزینه از طرف انجمن و ما به نفر و جلوگیری از فعالیت.

 • این تخلفات رو میشه یکم بیشتر توضیح بدید؟
  چیزی که ما میخوایم اینه که شخصی که میاد پیش شما از طرف ما، فقط ویزیت بشه، اگر میخواد خدمات دیگری بگیره به هیچ عنوان به نام ما نباید بگیره. تخلف از نظر من اینه: اولا بالای تعرفه قانونی گرفته بشه، اگر پایین تعرفه گرفته بشه و به ما اعلام کنه و ما تو اپ بزنیم هیچ اشکالی نداره مثلا تو یک شهرستانی نمیتونه چهل هزارتومن بده یا به زور بهش جنس کتاب و سایر خدمات ندیم و درگیر اینجور مسائل نشیم؛ و ناظر این موضوع انجمن هست

 • اگر از نظر شما تخلفی صورت گرفت ولی از نظر انجمن تخلف نبود چی؟

این دیگه میشه جزو حل اختلاف که تو قرارداد ما با انجمن هست.

 • از گروه های دیگه هم که در این برنامه هستن توضیح بفرمایید:

کارشناسان اصلی:  تغذیه  - روانشناس ها– دکترای بهداشت برای سبک زندگی – ورزش در منزل

کارشناسان همکار: جراح ها - شاید طب سنتی – غدد - بعضی برنامه ها در خصوص وسایل کمک لاغری مثلا شلوارک ها که چه ضرراتی دارند و مردم نمیدونند

 • فرمودید که اطلاعات تغدیه رو انجمن تغذیه میده ولی اگر به هر نحوی اطلاعاتی که از نظر تغذیه اشتباه است در کانال های شما پخش شود آیا انجمن تغذیه میتواند پیگیری کند؟

بله صد در صد ما تفاهم نامه با انجمن داریم. ....

 • پیش بینی ویزیتتون ۵۰ تا ۱۰۰ عدد در ماه برای مرکز بوده که من اون ۵۰٪ رو کسر کردم به طور تخمین ۱ تا ۲ میلیون مازاد بر درامد مطب پیش بینی کردید. یه توضیحی راجع به این میدید.

ما یه سری از تخمین هامون رو حداقلی میبینیم با توجه به این که «شبکه یک» که ما هستیم ۱۵ میلیون مشتری ثابت داره از بخش خاصی از جمعیت؛ به‌علاوه این که برنامه «سلبریتی شو» هست و ما خیلی حساب کردیم رو فضای مجازی که بتونیم از فضای مجازی استفاده کنیم که مردمو بکشونیم به سمت اولین مسابقه کاهش وزن که به هر حال جذاب هست و فکر میکنیم بتونیم یک و نیم میلیون نفر رو بتونیم بشونیم پای برنامه. ذهنیتمون این هست از این ۱.۵ میلیون نفر ۳ الی ۴ درصد رو حداقل بتونیم جذب مراکز بکنیم چون برنامه ما یه قسمت داره به اسم تیم سازی که خودش که میاد با خانوادش باشه بهتره. این یک فرصتی رو میده که اگه من بتونم ۳۰ الی ۴۰ هزار نفر رو هم جذب بکنم اینا خودشون ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزارتا میشن. اون اعداد رو ما خیلی حداقلی دیدیم. براورد کارشناسان خود صدا سیما اینه که ما ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر رو جذب میکنیم که اینا ماندگاریشون مهمه. تجربه من میگه که خیلیا میان و ریزش میکنن برای همین هست که ما مسابقمون روش فکر شده. مسابقه ما هم دو هفته یک بار جایزه میده. هم یک ماه هم شش ماه که جایزه ها بر اساس زمان بزرگ تر میشود

 • من متوجه شدم که در هر دو هفته میخواین یه رکوردی زده بشه. ولی ما تغذیه ای ها من باب این موضوع کاهش وزن رو تا یه حدی قبول داریم.

بله در برنامه حد در نظر گرفته شده. یعنی اگر از حد خودش بیشتر وزن کم کنه امتیازی نداره.

امتیازدهی این برنامه رو از یک گروه قدر امار استفاده کردیم و شاخص‌هارو در آوردیم و برای انجمن هم فرستادیم. این شاخص‌ها رو براساس سن بررسی کردیم و این‌جوری نیست که اگه یکی ۱۰ کیلو وزن کم کرد بیاد جایزه بگیره. اگه بیشتر کم کنه انحراف تلقی میشه.

همایش های پزشکی
همایش های پزشکی

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، خیابان شهید حافظی (ارغوان غربی سابق)، پلاک ۷، انستیتو تحقیقات تغذیه‌ و صنایع غذایی کشور