همایش پزشکی

مصاحبه با دکتر رزاز رئیس انجمن تغذیه ایران

"در مقطع کنونی بیش از هر زمان دیگری به وفاق و همدلی نیازمندیم."

مدت‌ها بود بر خود لازم می‌دانستم مطالبی را به اطلاع همکاران و عزیزان برسانم که خدا را شاکرم امروز این فرصت مهیا شد.

قبل از هر چیز یک سابقه‌ی مختصری را از انجمن خدمت عزیزان بیان می‌کنم. این انجمن حدود ۳۵ سال قدمت دارد و شاید به‌جرئت بتوان گفت از اولین و بااستخوان‌ترین و استوارترین انجمن‌هایی است که در کشور تأسیس‌شده و فعالیت خود را آغاز نموده است.

در طول ۳۵ سال فعالیت انجمن به‌صورت صنفی و علمی بوده است. در حال حاضر هم از انجمن تغذیه از طرف نظام پزشکی، کنگره‌ها، همایش‌ها، وزارت بهداشت و... به‌عنوان یک انجمن علمی دعوت می‌شود و نظرات کارشناسی می‌دهیم و ما را به‌عنوان یک انجمن علمی هم می‌شناسند.

مطالباتی که امروز دوستان ما آن‌ها را دنبال می‌کنند و انتظار دارند ظرف مدت یک روز یک ماه و یا یک سال مرتفع بشود مطالبات انباشته‌ای است که در طول این ۳۵ سال شکل‌گرفته است و مسلماً این انتظار بیهوده و عبث خواهد بود. اگر واقع‌بین باشیم و بخواهیم درست برخورد کنیم متوجه خواهیم بود شد که رفع این مشکلات نیاز به برنامه، پشتیبانی، حمایت‌های مالی، امکانات و هزینه دارد تا مرتفع شود.

در ادامه باید بگویم برای کار تشکیلاتی استوار و هدفمند نیاز به بنیه‌ی مالی داریم در این راستا بنده با صنعت و شرکت‌های دارویی در حال مذاکرات و بررسی جوانب هستم و پیش‌نویس‌هایی را تهیه‌کرده‌ایم. موردی که مدنظرم هست این است که ما بتوانیم خارج از دفتری که هم‌اکنون در داخل دانشکده وجود دارد یک دفتر تهیه کنیم که بتوانیم هرچه بیشتر و بهتر مسائل را پیگیری کنیم و پیش ببریم. ذکر این نکته را لازم می‌بینم که انجمن‌هایی را سراغ داریم که با برگزاری کنگره‌ی سالانه توانستند به‌کلی یک دفتر جداگانه تهیه کنند و نظام‌مند‌تر و با امکانات بیشتر روبه‌جلو حرکت نمایند. در ذهن دارم تا با یاری خداوند متعال بتوانیم کنگره‌هایی که انجمن برگزار می‌کند را به‌صورت تمام و کمال خودمان برگزار کنیم و در آینده این مسئله مسلماً موجب خواهد شد تا بار مالی نیز به سمت خود انجمن برگردد.

ما در‌ حال ‌حاضر جلسات هیئت‌مدیره را به‌صورت مرتب و مدون هرماه برگزار می‌نماییم و درباره‌ی مسائل مختلف به بحث و تبادل‌نظر می‌نشینیم و یک همدلی و وفاق خوبی بین ما وجود دارد که امیدواریم بتوانیم آن‌ را حفظ کنیم.

اما تأکید من بر این است که ما در مقطع کنونی بیش از هر زمان دیگری به وفاق و همدلی نیازمندیم. این اتفاقاتی که در فضای مجازی در حال رخداد است انجمن تغذیه ایران را خواسته یا ناخواسته به سمت نابودی مطلق سوق می‌دهد. در جلسه‌ی گذشته‌ی هیئت‌مدیره اعضای هیئت‌مدیره بسیار ابراز نگرانی داشتند از سیاه نمایی‌هایی که پیوسته در فضای مجازی در حال اتفاق است.

همه‌ی دوستان بر این باور هستند که اتفاقاً ما نسبت به سایر رشته‌های پروانه دار جایگاه بهتر و مناسب‌تر و مشخص‌تری داریم. اتفاقاً بنده در گفتگویی که با دکتر خداکرمی ریاست انجمن مامایی داشتم ایشان بیان می‌کردند که هزاران نفر مامای بیکار دارند که آن‌ها را قانونی و غیرقانونی مشغول به مشاغلی مثل پرستاری و... می‌نمایند. دوستان توجه داشته باشند که رشته‌ی تغذیه و فضای این رشته بسیار بهتر از صحبت‌ها و سیاه نمایی‌هایی است که در این فضای مجازی در حال انتشار است. مطمئن باشید که کار فقط به‌صورت مدیریتی و تشکیلاتی قابل‌حل است و با این هجمه‌های پی‌درپی چیزی تغییر نخواهد کرد. به لطف خدا تمامی فارغ‌التحصیلان امکان کار برایشان فراهم است و با طرح‌های که انجمن دنبال می‌کند مانند به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان در باشگاه‌های ورزشی، مدارس و ... در آینده نیاز بیشتری به متخصصان تغذیه فراهم خواهد شد.

 - درباره تحصن پیش‌رو انجمن چه کارهایی کرده است؟ و نظر خودتان چیست؟

ما نامه‌ای برای اخذ مجوز به وزارت کشور ارسال کرده‌ایم و با پیگیری‌های مداوم این نامه ارجاع شد به استانداری تهران و سپس فرمانداری و درنهایت با ما تماس گرفته شد تا درباره‌ی علت، زمان، موضوع و سایر فاکتورها توضیحاتی بدهیم. نکته‌ای که قابل‌توجه است این است که تحصن مسئله‌ای است که فقط یک‌بار مجوزش را به ما می‌دهند و باید از این یک‌بار به بهترین نحو استفاده ببریم. مطمئن باشید اگر تعداد تجمعات ما زیاد شود اولاً برخورد مراجع ذی‌ربط با ما بسیار محکم‌تر خواهد بود و ثانیه حرف ما در وزارت بهداشت و سایر سازمان‌های مربوطه دیگر اعتباری نخواهد داشت اما مسئله‌ی دیگر خواسته‌های ما در تجمع است؛ بهتر است خواسته‌ها را اولویت‌بندی کنیم نه اینکه یک لیست ۲۵ تایی یا بیشتر از مجموعه‌ای عظیم از خواسته را به وزارت بهداشت تقدیم کنیم. در جلسات ماضی به ما گفته شد شما اصلاً خودتان می‌دانید چه می‌خواهید!

بهتر است مسائل را در یک یا دو یا نهایتاً سه محور اصلی اولویت‌بندی کنیم و طبق آن‌ها به‌پیش برویم و هدفمند باشیم و البته حمایت دوستان از انجمن در سرانجام رساندن این مسائل بسیار مهم و کلیدی است.

- آقای دکتر لطفا درباره کنگره‌ی بین‌المللی توضیحاتی بفرمایید.

بلافاصله پس از برگزاری کنگره سیزدهم در سال ۹۳ برنامه‌های کنگره چهاردهم کلید خورده کما اینکه ما امروز مکاتبه‌های خود برای برگزاری کنگره پانزدهم شروع کرده‌ایم؛ یعنی طی ۲ سال گذشته برنامه‌ریزی کنگره انجام‌شده است. اکثر مکاتبات مخصوصاً با مهمانان خارجی مهمانان خارجی مانند پرفسور گایسلر رئیس انجمن‌های تغذیه اروپا با سربرگ انجمن و امضا بنده انجام‌شده و ما به‌عنوان عضو همبک به‌اتفاق دکتر حاجی فرجی در جلسات مرتب شرکت کرده‌ایم. اینکه در فاصله کمتر از یک ماه منکر اصل کنگره شویم آیا منطقی و عقلانی است؟؟ و آبرویی برای انجمن در سطح محافل بین‌المللی باقی می‌گذارد؟؟

ولی اینکه اعضا اعضای انجمن در کنگره شرکت می‌کنند یا نه کاملاً بستگی به خودشان دارد و می‌توانند در این مورد تصمیم بگیرند.

- این که می‌گویند انجمن از تجمع ماه مبارک رمضان حمایت نکرد درست است؟

آن تجمع مجوز نداشت، قبل از آن بنده و چند تن از اعضا‌ انجمن در وزارت بهداشت حضور پیدا کردیم. مسئولین وزارت بهداشت عواقب برگزاری تجمع بدون مجوز را به ما گوشزد کردند و گفتند خدای ‌نخواسته اگر اتفاقی برای کسی بیفتد از دست وزارت بهداشت هیچ کاری ساخته نیست. مثال ۲ تجمع قبلی مربوط به پرستاران و رادیولوژیست‌ها را زدند و اینکه چند نفر با تحصیلات دیپلم به‌صورت نفوذی در تجمع شرکت کرده بودند که جو را متشنج نمایند و بلافاصله شناخته و دستگیر شدند که هنوز هم زندانی‌اند. این مطلب را من به نماینده دانشجویان اعلام کردم که مطلع باشند. نه کلامی از خودم اضافه کردم و نه سعی در ترساندن بچه‌ها از تجمع، بالاخره باید بدانند، حق آن‌هاست. روز تجمع هم از وزارت بهداشت با من تماس گرفته شد که من بلافاصله حرکت کردم، نزدیکی‌های وزارتخانه خانمی به نام مظفری هم تماس گرفته که آیا می‌آيید؟ که عرض کردم من نزدیکم و دو دقیقه بعد هم می‌رسم.

- چرا تا کنون انجمن تغذیه علمی نشده است؟

اما در موردبحث علمی شدن انجمن تغذیه باید بگویم که اگر دوستان طی یک سال گذشته مکاتباتی را با وزارت بهداشت مبنی بر همین موضوع انجام می‌دادند به‌راحتی انجمن ما علمی می‌شد چون تنها انجمن شناخته‌شده در سطح کشور بود اما امروز به دلیل اینکه مدعی دیگری پیداکرده است کار ما مشکل شده است. البته ما کوتاه نیامدیم و این پرونده بسته نشده و درخواست ما مطرح هست.

- آیا راه ارتباطی هست که دوستان بتوانند با خود هیئت مدیره انجمن در ارتباط باشند و اطلاعات درست رو از اونجا کسب کنند؟

بله، انجمن هم دارای سایت و هم کانال است که آخرین اخبار را در اختیار جامعه تغذیه قرار میدهد، همچنین گروهی را تشکیل داده ایم برای سوالاتی که برای دوستان پیش می‌آید، می‌توانید با استفاده از لینک زیر وارد این گروه شوید و از آخرین اخبار مطلع شوید، این لینک در کانال تلگرام انجمن هم قرار خواهد گرفت.

https://telegram.me/joinchat/DnUjTD_EyVPqjOGmV77eeQ

در پایان ذکر چند نکته را ضروری می‌دانم:

۱. تحرکات مرموزانه و مشکوکی طی روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی شروع‌شده که سعی در ناامید کردن، سیاه نمایی و قطع امید کامل از رشته و آینده تغذیه را رقم می‌زند و شروع به تخریب انجمن به‌عنوان مقصر اصلی این حوادث نموده‌اند. همان‌طور که عرض کردم این مشکلات طی ۳۵ سال به‌ وجود آمده، رشته‌های غیر مرتبط سالانه و در هرسال یکی‌یکی به رشته تغذیه اضافه‌شده‌اند، قوانین ورود MD-PHD از سال ۸۹ به‌تدریج تصویب‌شده، به دلیل کار غیرحرفه‌ای و غیر تشکیلاتی و به دلیل عدم آگاهی کافی رشته تغذیه طی ۳۰ سال سر از آشپزخانه مراکز درمانی درآورده، انجمن به دلیل عدم اقدام به‌موقع طی سالیان سال علمی نشده، ....

چگونه انتظار داریم طی چند ماه این مسائل حل شود و اگر نشد دیگران را به تزویر متهم نمایید که چرا طی این چند ماه دروغ گفته‌اید و کارها درست نشد؟؟ واقعاً به‌دور از وجدان، عقل، منطق، اخلاق و شرع است که چرا عصای موسی نینداخته که اژدها شود و همه مشکلات را به آنی حل کند.

۲. هر حرفی که از یک نفر ولو به‌ظاهر دلسوزی می‌نماید را به‌راحتی قبول نکنید، باتجربه و شناختی که از امور اجرایی دارم متأسفانه اکثر این احساس ناامنی‌ها و سیاه نمایی‌ها توسط افرادی ایجاد می‌شود که یا به دنبال منافع شخصی خودشان هستند و یا به دنبال تسویه‌حساب‌های شخصی باقی‌مانده از ۵-۶ سال قبل هستند و به قیمت رشته و با نابودی منافع هزاران نفر می‌خواهند انجام دهند. مطالب مهمی هست که به دلیل حفظ آرامش و لزوم همدلی از بیان آن‌ها خودداری می‌کنم و به‌موقع این فتنه‌گران خودخواه را رسوا می‌نمایم.

۳. حال خواسته‌ای که از تمامی اعضای جامعه تغذیه دارم این است که نقل‌قول‌هایی که از بنده می‌شود را به‌هیچ‌عنوان نپذیرند؛ اگر قرار باشد بنده مسئله‌ای را به اطلاع دوستان برسانم یا درسایت انجمن قرار خواهد گرفت و یا به‌صورت نامه به اطلاع عزیزان خواهد رسید روز گذشته گفته شد که دریکی از این شبکه‌های اجتماعی گفته‌شده است که دکتر رزاز موافق جدایی تغذیه بالینی از بدنه‌ی تغذیه است. بنده همواره از همان ابتدای حضورم در این منصب معتقد بوده‌ام و مصاحبه‌های متعددی هم نموده‌ام که تغذیه‌دانان باید وارد کار بالینی شوند و از آشپزخانه جدا گردند و کار بالین انجام دهند و باورم این است که جایگاه تغذیه‌دانان چیزی جز این نیست.

در خاتمه باز یادآوری می‌کنم که این تلاطم و آشفتگی‌های ظاهری که توسط افراد معلوم‌الحال ایجاد می‌شود خواسته دل افرادی است که در مقابل ما ایستاده‌اند و اینکه ما خودمان به دست خودمان اتا را نابود کنیم، بهترین حالت برایشان می‌باشد. در این برهه از زمان و شرایط خاص تنها و تنها اتحاد، مهر، وفاق و همدلی ماست که می‌تواند نجات‌دهنده باشد و بر مشکلات فائق گردد.

انشا الله در روزهای آتی فعالیت‌های انجام‌شده در طی این چند ماه را در قالب نامه و یک مصاحبه‌ی دیگر به سمع و نظر دوستان خواهم رسانید.

همایش های پزشکی
همایش های پزشکی

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، خیابان شهید حافظی (ارغوان غربی سابق)، پلاک ۷، انستیتو تحقیقات تغذیه‌ و صنایع غذایی کشور